» 

Kutlu Doğum Haftası Mesajı

    Cenab-ı Hakkın, insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği  Sevgili Peygamberimizin miladi takvime göre Dünya’ya teşrif ettiği  20 Nisan gününü de kapsayan 13-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftasını idrak ediyoruz.

   Kutlu Doğum Haftasında, Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımaya, güzel ahlakını hayatımıza rehber edinmeye, yediden yetmişe her kesimin Peygamberimizin insanlığın kurtuluşu için yaptığı o ilahi çağrıyı idrak etmeye yönelik birçok etkinlik düzenlenmektedir. Sevgili Peygamberimizi sadece bu hafta değil hayatımızın her anında yaşatmalı, algılarımızı, inancımızı, davranışlarımızı Onun ilahi çağrısına göre şekillendirmeliyiz.  

    Kutlamaları her yıl farklı bir tema ekseninde yapan   Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ki  ana temasını Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı olarak belirlemiştir. Yüce dinimiz İslam, farklı din, dil ve kültüre mensup insanların birlikte yaşamalarına dair ahlak ve hukuk kurallarını belirlemiş; bu topraklarda asırlarca farklı din ve etnik kökene sahip fertler, huzur ve güven içinde birlikte yaşamışlardır.

    Günümüzde dini eğitim ve mabetler, inanç hürriyeti ekseninde devletimiz tarafından hukukun güvencesi altındadır. Farklı renklerin, kültürlerin yaşam alanı bulduğu bu coğrafyada sevgi ve hoşgörü ikliminin bozulmaması için  İslam medeniyetinin bir parçası olduğumuzu unutmayıp birlikte yaşama geleneğini geleceğe taşımalıyız. Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı bilip İlçemizi hoşgörünün, sevginin ve huzurun merkezi haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimizi derinlemesine anlama ve kavrama neticesinde Onu evimize, köyümüze, beldemize, şehrimize, ülkemize ve gönüllerimize taşıyabilirsek şiddet sarmalında olan coğrafyalara huzur gelecektir.

     Bu duygu ve düşüncelerle Kutlu Doğum Haftasının amacına ulaşmasını, Hz. Peygamberimizin insanı merkeze alan öğretilerinin tüm insanlığa barış ve sevgi getirmesini temenni ediyorum.

 


14.04.2015